![](https://espa.io/wp-content/uploads/2023/07/dypa-eos-15-12-oi-aitisis-gia-to-programma-ergasiakis-empirias-stin-voreia-euvoia-1-1024x768.jpg)
Την Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου 2022, λήγει η προθεσμία υποβολής ηλεκτρονικών αιτήσεων επιχειρήσεων για το πρόγραμμα απόκτησης εργασιακής εμπειρίας 300 ανέργων 18-30 ετών με 100% επιδότηση μισθού και εισφορών στους Δήμους Ιστιαίας-Αιδηψού και Μαντουδίου-Λίμνης-Αγίας Άννης της Εύβοιας της Δημόσιας Υπηρεσίας Απασχόλησης-ΔΥΠΑ.
Η δράση δίνει την ευκαιρία σε νέους:
- να αποκτήσουν πολύτιμη εμπειρία
- να αναβαθμίσουν τα προσόντα τους και
- να προετοιμαστούν για ένταξη στην αγορά εργασίας
Ωφελούμενοι είναι εγγεγραμμένοι άνεργοι 18-30 ετών. Στόχος της δράσης είναι η ενίσχυση της πρόσβασης των νέων στην αγορά εργασίας και η ανάσχεση της διαρροής επιστημονικού δυναμικού.
Το πρόγραμμα διαρκεί 7 μήνες. Η ΔΥΠΑ καταβάλλει στους ωφελουμένους μηνιαία αποζημίωση ίση με τον κατώτατο καθαρό μισθό (με πλήρεις ασφαλιστικές εισφορές). Επίσης καταβάλλεται η αναλογία δώρων εορτών και επιδόματος αδείας.
Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να μην έχει προβεί η επιχείρηση σε μείωση προσωπικού λόγω καταγγελίας σύμβασης εργασίας στο τρίμηνο πριν από την υποβολή της αίτησης.
Οι επιχειρήσεις που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν, υποβάλλουν ηλεκτρονική αίτηση μέσω dypa.gov.gr-eservices.
![](https://espa.io/wp-content/themes/astra-child/img/flat-color-icons_link.png)